Výpověď z pracovního poměru po flexinovele zákoníku práce

16.05.2025

Od 1. června 2025 nabude účinnosti tzv. flexinovela zákoníku práce provedená zákonem č. 120/2025 Sb., která si klade za cíl zpružnit pracovní trh pro zaměstnance i zaměstnavatele. Významné změny se dotknou skončení pracovního poměru výpovědí.

Začátek běhu výpovědní doby

Nově začne výpovědní doba běžet již doručením druhé smluvní straně, zatímco doposud začínal běh výpovědní doby až od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Pokud tedy zaměstnanec doručil výpověď zaměstnavateli například 10. července, podle dosavadní právní úpravy skončil pracovní poměr až k 30. září. Od účinnosti flexinovely zákoníku práce za stejné situace pracovní poměr skončí už 10. září.

Délka výpovědní doby

Výchozí délka výpovědní doby zůstává stejná – dvouměsíční, písemně lze sjednat výpovědní dobu delší, vždy však musí být její délka stejná pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Novinkou je zavedení kratší výpovědní doby v délce jednoho měsíce, kterou může zaměstnavatel využít v případě, že vypovídá pracovní poměr zaměstnanci z důvodů porušování pracovních povinností, nesplnění zákonných předpokladů či požadavků zaměstnavatele pro výkon sjednané práce nebo závažného porušení povinností zaměstnance v pracovní neschopnosti. Kratší výpovědní doba se použije také v případě, že zaměstnavatel vypovídá pracovní poměr zaměstnance z důvodů, pro něž by s ním mohl pracovní poměr okamžitě zrušit.

Zaměstnanec a zaměstnavatel si mohou písemně sjednat odlišnou úpravu běhu i délky výpovědní lhůty, pokud by tedy v pracovní smlouvě bylo opsáno dosavadní znění zákoníku práce s původní úpravou začátku a běhu výpovědní lhůty, bude mít úprava ve smlouvě přednost před novým zněním zákona. Doporučujeme proto zejména zaměstnavatelům, aby si znění svých pracovních smluv zkontrolovali a změny do nich promítli.

Výpovědní důvody

I nadále pak platí, že zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen ze zákonem stanovených důvodů a tyto důvody musí ve výpovědi vždy jasně uvést. Zaměstnanec naopak může pracovní poměr vypovědět z jakéhokoliv důvodu, nebo i bez uvedení důvodu.

Autor: Vojtěch E. Kilian, advokát