Zvýšení poplatku za vklad do KN?

17.07.2019

Začátkem července letošního roku projednávala Poslanecká sněmovna vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní v souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů.

Uvedený návrh zákona mimo jiné zdvojnásobuje poplatky spojené s řízením o povolení vkladu do katastru nemovitostí. V případě, že návrh zákona projde legislativním procesem, bude poplatek za vklad do katastru nemovitostí oproti současné tisícovce nově činit 2.000,- Kč.

Navrhované zvýšení poplatků vláda odůvodňuje inflací a zvýšenými administrativními náklady řízení. Poslední úprava výše poplatku nabyla účinnosti dnem 1. ledna 2012, tedy před účinností rekodifikace soukromého práva.

Návrh zákona počítá s účinností změn od 1. ledna 2020. Aktuálně byl návrh zákona přikázán k projednání rozpočtovému výboru, který se mu bude věnovat začátkem září letošního roku.

Kromě výše uvedené změny poplatků spojených s řízením o povolení vkladu do katastru nemovitostí řeší návrh zákona dále také např. zvýšení spotřební daně z lihu a tabákových výrobků, zvýšení daně z hazardních her (kromě technických her) nebo zdanění rezerv pojišťoven.

Legislativní proces tohoto návrhu pro Vás budeme nadále sledovat.